Hoppa till huvudinnehåll

Israel och Palestina

Den israeliska ockupationen av Palestina är folkrättsvidrig och måste upphöra. Den internationella rätten måste respekteras. Alla attacker mot civila, och brott mot de mänskliga rättigheterna måste fördömas, oavsett vilken part som begår dem. Vänsterpartiet vill se ett omedelbart och permanent eldupphör i Gaza.

Sverige har erkänt Palestina som stat. Det är ett viktigt steg mot fred och frihet för det palestinska folket. Vänsterpartiet stödjer en tvåstatslösning där Israel drar sig tillbaka från ockuperade områden enligt 1967 års gränser, inklusive Östra Jerusalem. Blockaden av Gaza måste brytas, och bosättningarna utrymmas. Förutsättningarna för en varaktig fred saknas så länge ockupationen fortgår. Vi vill se en fri och demokratisk palestinsk stat upprättas i fredlig samexistens med Israel.

Sverige ska inte vara ett land som indirekt stödjer dödandet av oskyldiga civila. Vänsterpartiet anser att alla militära kontakter och all vapenhandel med Israel omgående ska avbrytas. Sverige behöver öka biståndet till människor i Gaza, både det humanitära biståndet och utvecklingsbiståndet. Omvärlden måste kraftsamla mot ockupationen och avtalet mellan EU och Israel som bl.a. rör handel ska sägas upp. Vi vill se en omfattande bojkott av israeliska varor och tjänster med sanktioner på kommunal, regional, nationell och europeisk nivå i likhet med de sanktioner som Sverige och EU infört mot Ryssland sedan starten av kriget mot Ukraina. Vänsterpartiet vill att regeringen ökar bidraget till Internationella brottmålsdomstolen ICC för att utreda de brott som sker.